Alparslan Türkeş E-Kitap - Alparslan Türkeş E-Book

Son Yorumlanan E-Kitap


  İleri Excel
  Cazibe
  Çirkinin Aşığı

Yazarlar   >   Alparslan Türkeş Biografi ve E-Kitapları


Alparslan

Alparslan Türkeş (25 Kasım 1917, Lefkoşa - 4 Nisan 1997, Ankara);Türk asker, siyasetçi, Eski Başbakan yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı. MHP genel başkanlık görevini 1969–1997 yılları arasında sürdürmüştür. Mart 1975–Haziran 1977 ve Temmuz 1977–Ocak 1978 tarihleri arasında Süleyman Demirel tarafından kurulan hükümetlerde Başbakan Yardımcısı olarak yer almıştır. 1965, 1969, 1973, 1977 ve 1991 Türkiye genel seçimleri'nde milletvekili olarak meclise girmiştir.

Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 1963 yılında Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurmuştur. 1965'de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmıştır. Aynı yıl partinin başkanı olmuştur ve kendini sevenler tarafından Başbuğ ilan edilmiştir. İlk defa 1965 Türkiye genel seçimleri'nde CKMP Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. 1966 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi'nde Cumhurbaşkanı adayı olmuştur fakat seçilememiştir. 1969 yılında yapılan olağanüstü kongrede CKMP adı Milliyetçi Hareket Partisi ve terazi olan amblemi de üç hilâl olarak değiştirilmiştir. 1975'ten sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1985 yılına kadar 4,5 yıl tutuklu kalmıştır. 1987 Türkiye anayasa değişikliği referandumu'nda siyasal yasağı kalkmıştır. Aynı yıl Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girmiştir ve yapılan kongrede gene başkan seçilmiştir ve partisi 1991 Türkiye genel seçimleri'nde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yapmıştır. 1992 yılında 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan değişiklikle MÇP'nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirilmiştir. 1995 Türkiye genel seçimleri'nde parlamento dışı kalan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde vefat etmiştir.

Alparslan Türkeşyeni-ufuklara-dogru e-kitap, Alparslan Türkeşyeni-ufuklara-dogru e-book

Alparslan Türkeşturkiyenin-meseleleri e-kitap, Alparslan Türkeşturkiyenin-meseleleri e-book

Alparslan Türkeştemel-gorusler e-kitap, Alparslan Türkeştemel-gorusler e-book

Alparslan Türkeşmilli-doktrin-9-isik e-kitap, Alparslan Türkeşmilli-doktrin-9-isik e-book

Alparslan Türkeşkahramanlik-ruhu e-kitap, Alparslan Türkeşkahramanlik-ruhu e-book

Alparslan Türkeşgonul-seferberligine e-kitap, Alparslan Türkeşgonul-seferberligine e-book

Alparslan Türkeşdis-politikamiz-ve-kibris e-kitap, Alparslan Türkeşdis-politikamiz-ve-kibris e-book

Alparslan Türkeşbunalimdan-cikis-yolu e-kitap, Alparslan Türkeşbunalimdan-cikis-yolu e-book

Alparslan Türkeş1944-milliyetcilik-olayi e-kitap, Alparslan Türkeş1944-milliyetcilik-olayi e-book

Alparslan Türkeş9-isik-ve-turkiye e-kitap, Alparslan Türkeş9-isik-ve-turkiye e-book

Yazarın Toplam Kitap Sayısı : 10 | Toplam Listelenecek Sayfa : 1

Etiketler : Alparslan Türkeş e-kitapları, Alparslan Türkeş e-kitapları oku, Alparslan Türkeş e-kitapları indir, Alparslan Türkeş e-bookları, Alparslan Türkeş e-bookları oku, Alparslan Türkeş e-bookları indir, Tüm Alparslan Türkeş e-kitapları, Tüm Alparslan Türkeş e-bookları.

Ekitap Arşivi adlı sitemizde paylaşılan tüm e-kitaplar sunucumuzla alakası olmayan çesitli paylaşım ortamlarında barındırılmaktadır. Sitemiz sadece bu kaynaklardan eklenmiş ve ekleyenler tarafından paylaşıma açılmış e-kitapları yayınlamaktadır. Sunucularımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Ekitap Arşivi sitesi hiç bir yasal hükümlülüge tabi tutulamaz. Eğer tehlif hakkının size yada yayın evinize ait olduğu bir içerik ile karşılaşırsanız lütfen iletişim sayfamızdan kitabın kaldırılması talebinde bulunun. Tehlif hakkı bildirim değerlendirmeleri 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak ve ilgili kitap paylaşımı durdurulacaktır.

Copyright 2012 - 2019 © Ekitap Arşivi - .
.