Abdullah Ziya Kozanoğlu E-Kitap - Abdullah Ziya Kozanoğlu E-Book

Son Yorumlanan E-Kitap


  İleri Excel
  Cazibe
  Çirkinin Aşığı

Yazarlar   >   Abdullah Ziya Kozanoğlu Biografi ve E-Kitapları


Abdullah

Abdullah Ziya KozanoğluAbdullah Ziya Bey (d. 16 Ocak 1906, Ystanbul - ö. 1966 Ystanbul), Türk mimar, müteahhit, romancı, çizgi-roman yazarı.

Tarihi serüven romanı ve piyes türündeki popüler eserleri ile tanınmış milliyetçi bir yazardır. Romandan sonra çizgi roman ve sinema kahramanı olarak ilgi gören Malkoçoğlu,GültekinSeyit Ali Reis kurgu-karakterlerin yaratıcısıdır. 1942-1950 arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanlığını yapmış bir spor adamıdır. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Ankara Hukuk Fakültesi gibi yapıların inşaatını üstlenmiş bir mimar ve mütahittir.

Manken ve oyuncu Yasemin Kozanoğlu’nun dedesidir.

16 Ocak 1906’da İstanbul’un Beşiktaş semtinde dünyaya geldi. Babası Abdullah Osman Bey, annesi Seyyide Hanım’dır. İlk öğrenimini Nişantaşı İttihat ve Terakki Mektebi’nde gördü. Ortaöğrenimine Gaziosmanpaşa Mektebi’nde başladı 1922’de Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Mühendislik Bölümü’nde başladıktan sonra beşinci sınıfta okuldan ayrılmak zorunda kalınca Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne girdi; 1929’da Akademiden mezun oldu.

1929’da Adana Belediye Fen İşleri müdürü olarak atanan Kozanoğlu, 1932’de Milli Eğitim Bakanlığı'nda mimar olarak görevlendirildi. O yıl memuriyetten ayrılarak İstanbul’a döndü ve meslek yaşamına serbest mimarlık, müteahhitlik yaparak devam etti. İnşaat işlerini üstlendiği yapılar arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fen Fakültesi, İstanbul Operası birinci kısım inşaatı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Etibank, Tayyare Fabrikası, Ankara yeraltı suları, Malatya Tütün Fabrikası, Sağmalcılar Cezaevi bulunur.

Öğrencilik yıllarında gazetelerde çizerlik yapan ve roman tefrika etmeye başlayan Kozanoğlu’nun 1925 yılında Resimli Mecmua’da tefrika edilen “Kızıl Tuğ” adlı romanı, 1927’de kitap olarak yayımlandı. Türk edebiyatynın ilk tarihsel serüven romanı kabul edilen bu eserin devamı 1959’da çizgi roman olarak Suat Yalaz’ın çizimleri ile yayımlanmıştır. Yazı yaşamına tarihi serüven romanları ile devam etti. Romanlarında Abdulllah yerine “Aptullah” ismini kullandı. Eserlerinin çizgiromana ve sinemaya uyarlanması için uygun altyapıyı hazırlamakla uğraştı. Pek çok uyarlamayı kendisi yaptı; bu yüzden Türkiye’deki ilk ciddi çizgi roman yazarlarından birisi kabul edilir.

1942-1950 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanlığında bulundu.

Tiyatroya her zaman ilgi duyan yazar; İstanbul Taksim’de bir apartmanın üst katını tiyatro salonuna dönüştürerek Arena Tiyatrosu’nun kurulmasını sağladı.

Muhittin Hanım ile evliliğinden 3 çocuk sahibi olan Kozanoğlu, 23 Mart 1966’da İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Abdullah Ziya Kozanoğluhilal-ve-hac e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğluhilal-ve-hac e-book

Abdullah Ziya Kozanoğluturk-korsanlari e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğluturk-korsanlari e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlusencivanoglu e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlusencivanoglu e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlusavci-bey e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlusavci-bey e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlusari-benizli-adam e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlusari-benizli-adam e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlumalkocoglu e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlumalkocoglu e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlukizil-tug e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlukizil-tug e-book

Abdullah Ziya Kozanoğlugultekin e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğlugultekin e-book

Abdullah Ziya Kozanoğluatli-han e-kitap, Abdullah Ziya Kozanoğluatli-han e-book

Yazarın Toplam Kitap Sayısı : 9 | Toplam Listelenecek Sayfa : 1

Etiketler : Abdullah Ziya Kozanoğlu e-kitapları, Abdullah Ziya Kozanoğlu e-kitapları oku, Abdullah Ziya Kozanoğlu e-kitapları indir, Abdullah Ziya Kozanoğlu e-bookları, Abdullah Ziya Kozanoğlu e-bookları oku, Abdullah Ziya Kozanoğlu e-bookları indir, Tüm Abdullah Ziya Kozanoğlu e-kitapları, Tüm Abdullah Ziya Kozanoğlu e-bookları.

Ekitap Arşivi adlı sitemizde paylaşılan tüm e-kitaplar sunucumuzla alakası olmayan çesitli paylaşım ortamlarında barındırılmaktadır. Sitemiz sadece bu kaynaklardan eklenmiş ve ekleyenler tarafından paylaşıma açılmış e-kitapları yayınlamaktadır. Sunucularımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Ekitap Arşivi sitesi hiç bir yasal hükümlülüge tabi tutulamaz. Eğer tehlif hakkının size yada yayın evinize ait olduğu bir içerik ile karşılaşırsanız lütfen iletişim sayfamızdan kitabın kaldırılması talebinde bulunun. Tehlif hakkı bildirim değerlendirmeleri 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak ve ilgili kitap paylaşımı durdurulacaktır.

Copyright 2012 - 2019 © Ekitap Arşivi - .
.