Mehmet Eroz Yörükler E-BOOK - Mehmet Eroz Yörükler E-kitap

Son Yorumlanan E-Kitap


  İleri Excel
  Cazibe
  Çirkinin Aşığı

Mehmet Eroz   >   Yörükler E-Kitap


Arkadaşına Öner
Okuyacaklarıma Ekle
Okundu Olarak İşaretle

Bu E-Kitap eklendigi 2013-04-11 tarihinden bu yana 607 defa online okundu ve 446 defa indirildi.

Mehmet Eroz Yörükler E-kitap, Mehmet Eroz Yörükler E-Book
Mehmet Eroz tarafından yazılan ve Halk Kültürü , kategori klasmanında olan Yörükler isimli kitabın açıklaması :

Türk milliyetçilerinin tanimasi gereken isimlerden biri de  “Mehmet Eröz” dür. O, Türk devletinin ve Türk aydinlarinin çogunun hiçbir seyin farkinda olmadigi bir dönemde bölücülük ve Alevilik meselelerini ilmî arastirmalarinin konusu hâline getirmis bir sosyolog idi. 1965 yilinda tamamladigi  “Yörüklerin Iktisadî ve Içtimaî Teskilâti”  adli doktora teziyle daha 1960’li yillarin basinda saha arastirmalarina giren Mehmet Eröz, 1970’lerin basinda da  “Dogu Anadolu Hakkinda Sosyo-Kültürel Bir Arastirma”  adli eseriyle bu bölgede yasayan insanlarimiz hakkinda ilk ilmî çalismalardan birini gerçeklestirmistir. Bu çalisma daha sonra  “Dogu Anadolu’nun Türklügü”  (Istanbul 1983) adi altinda büyük bir eser hâline gelecektir. Eröz’ün arastirmalari, bazi kimselerin  “kart kurt”  diye alay ettigi cinsten arastirmalar degildir. Bir yandan sahada derlenmis verilere, bir yandan tarihî belgelere dayanmaktadir. O, Türkmân ve Ekrâd (Kürtler) kelimelerinin Osmanli belgelerinde  “Ekrâd-i Türkmân (Türkmen Kürtleri)”  veya  “Türkmânân-i Ekrâd (Kürt Türkmenleri)”  seklinde geçtigini çok önceden tespit etmis ve bu baglamlardaki Türkmen ve Ekrâd sözlerinin göçeri yasayis tarzini ifade eden sosyolojik terimler oldugunu ortaya koymustur. Nitekim onun açtigi yolda yürüyen bilim adamlari Kürt olarak taninan pek çok asiretin tarihte Türk oldugunu ispat etmislerdir. Bu konudaki en son ve mükemmel arastirma Yusuf Halaçoglu’nun alti ciltlik “Anadolu’da Asiretler, Cemaatler, Oymaklar”  adli eseridir. 1977 yilinda,  “Türkiye’de Alevîlik ve Bektasîlik”  adli takdim teziyle profesör olan Eröz, bazi çevrelerce istismar edilmek istenen bu konuya da ilmî ve samimî yaklasimiyla dikkati çeker. 
Mehmet Eröz, 1960 - 1986 arasinda arastirmalar yapan ve eserler veren bir bilim adamidir. Bu yillardaki dergilerin birçogunda, Türk Kültürü, Töre, Türk Yurdu, Büyük Türkiye gibi milliyetçi dergilerde onun millî davalara ait yazilarina ve arastirmalarina sik sik rastlariz. Bizden bir önceki neslin, Necmettin Hacieminoglu, Mustafa Kafali, Erol Güngör neslinin unutulmaz isimlerinden biri olan Eröz, içten sohbetleri ve dostluguyla da arkadaslari ve ögrencileri üzerinde iz birakmistir. Özellikle 1960’li yillarda sik sik sohbet ettigim Mehmet Agabey’i  “yüregini konusturan adam”  diye tarif edebilirim. Sanki kalbini eline almis bir adam konusurdu karsimda. O kadar candan, o kadar içten. Ziyaret ettigi yörük obalarini, Tahtaci köylerini, Güney-Dogudaki asiretleri anlatirken sanki onlardan biri olurdu; yahut da biz öyle hissederdik. Sonra ögrenirdik ki ziyaret edilen yörükler ve asiret mensubu köylüler üzerinde de ayni tesiri birakirmis. Onunla konusan bu samimiyet karsisinda söylediklerinin dogru olduguna mutlaka inanirdi. Ziya Gökalp - Fuat Köprülü - Ziyaeddin Fahri Findikoglu çizgisinin bu samimi ve milliyetçi arastiricisini maalesef çok erken kaybettik. Beynindeki habis ur, önce hafizasini, sonra onu elimizden aldi. Gençligimin Izmirli yillarinda Izmirli Türkçüler olarak zaman zaman Aydin’a ve Söke’ye de uzanir; oradaki milliyetçilerle de sohbet ederdik. Mahbup Kilinç, Nihat Eröz ve agabeyi Mehmet Eröz. Sonra Findikoglu’nun Iktisat Fakültesi’ndeki odasinda kendisini ziyarete basladim. 1965 güzündeki bir telefonu benim için tam bir müjde olmustu. Türk Iktisat Tarihi Enstitüsü’nde uzman olarak çalisabilecegimi söylüyordu. Benim ve ailemin maddî sikintisi bir anda çözülüvermisti. Üstelik enstitü benim için ayri bir okul olmustu ve Eröz’le daha sik görüsmemi de saglamisti. Elbette onu seçkin kilan hayatimda oynadigi önemli rol degildir. Bu onun karakteriydi; sicakti, samimiydi, yardimseverdi. Fakat her seyden önce o milletini seven ve Türklügü ilgilendiren meseleler üzerinde çalisan bir bilim adamiydi. Arastirmalariyla, eserleriyle, yetistirdigi ögrencilerle Türk sosyolojisine yaptigi katkilar ona önemli ve seçkin bir yer saglamisti. 
Otüken Nesriyat onu unutmadi ve bir  “Mehmet Eröz Armagani”  çikardi. Onun yolunda yürüyen iki genç arastirici, Mustafa Aksoy ve Osman Yorulmaz’in hazirladigi armaganda hem Eröz hakkinda bilgiler, hem de birçok degerli arastirma yer aliyor. Mehmet Eröz, Türk milliyetçiliginin önemli degerlerinden biridir ve kendisini  “milliyetçi”  olarak niteleyenlerin tanimasi gereken bir isimdir. Unutulmamalidir ki kendi degerlerini tanimayan bir hareket, davasini baskalarina hiç anlatamaz.


Yörükler Hakkında Yorumlar
Ekitap Arşivi adlı sitemizde paylaşılan tüm e-kitaplar sunucumuzla alakası olmayan çesitli paylaşım ortamlarında barındırılmaktadır. Sitemiz sadece bu kaynaklardan eklenmiş ve ekleyenler tarafından paylaşıma açılmış e-kitapları yayınlamaktadır. Sunucularımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Ekitap Arşivi sitesi hiç bir yasal hükümlülüge tabi tutulamaz. Eğer tehlif hakkının size yada yayın evinize ait olduğu bir içerik ile karşılaşırsanız lütfen iletişim sayfamızdan kitabın kaldırılması talebinde bulunun. Tehlif hakkı bildirim değerlendirmeleri 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak ve ilgili kitap paylaşımı durdurulacaktır.

Copyright 2012 - 2019 © Ekitap Arşivi - .
.